javno zdravlje

Kako funkcioniše pravni i institucionalni okvir za procenu uticaja zagađenja vazduha na zdravlje stanovništva? Koje su njegove dobre strane a u kojim delovima bi mogao biti unapređen? Kako do optimalnih rešenja?

RES fondacija održala je onlajn radionicu „Zagađenje vazduha i javno zdravlje u Republici Srbiji“ na kojoj se o navedenim pitanjima diskutovalo sa predstavnicima zavoda i instituta za javno zdravlje na nacionalnom, pokrajinskom i lokalnom nivou. Cilj radionice bio je da se u stručnom ambijentu sagleda sposobnost institucija da efikasno prepoznaju i odgovore na štetne uticaje zagađenja vazduha po zdravlje stanovništva.

Kroz konstruktivnu diskusiju zaključeno je da veza zagađenja vazduha i javnog zdravlja nije u dovoljnoj meri prepoznata kao problem u javnosti, da je neophodno veće prisustvo stručnjaka u javnom prostoru, kao i dobro osmišljene, precizne komunikacijske strategije usmerene ka različitim ciljnim grupama. Iako se lokalne samouprave susreću sa brojnim izazovima, pre svega kadrovskim i logističkim, primetan je trend rasta interesovanja za javno zdravlje, i u vezi s tim osnivanja lokalnih saveta za javno zdravlje, uglavnom među srednjim i malim opštinama. Cilj je preći u sistemski način funkcionisanja koji omogućuje proširenje broja lokalnih samouprava u kojima stvari funkcionišu bolje, rutinski, redovno i kvalitetno. Neophodno je zajedničko angažovanje svih aktera na podizanju svesti o spoljašnjem i unutrašnjem zagađenju vazduha, uticaju zagađenja na zdravlje, ne samo u urbanim područjima, nego i u ruralnim, u kojima se nalazi veliki broj energetski siromašnih građana, koji ne smeju biti izostavljeni.

Radionica je organizovana u okviru projekta „Javna svest i javno zdravlje“, podržanom od strane Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP).