Grupa za međunarodne poslove Zelenih/EFA u Evropskom parlamentu naručila je izradu ove studije od RES fondacije, a svrha studije jeste da ocrta trenutne šeme energetske saradnje između EU i Zapadnog Balkana i predloži konkretan set preporuka, sa posebnim fokusom na najugroženiju grupu koju ovaj problem pogađa: energetski siromašne.
Evropski parlament je 19. jula organizovao online prezentaciju studije, na kojoj je suosnivačica i programska direktorka RES fondacije Jasminka Young govorila o studiji, njenoj svrsi i mogućem uticaju. Ona je istakla da ova studija predstavlja glavne karakteristike karbonskih i energetski intenzivnih ekonomija Zapadnog Balkana (ZB). Studija istražuje razvoj energetskog sektora i ulogu Evropske unije (EU) u ovom procesu, prvenstveno kroz kritički pregled glavnih šema podrške grantovima. Studija se fokusira na energetsko siromaštvo koje pogađa milione građana Zapadnog Balkana. Energetsko siromaštvo je najistaknutiji politički izazov na Zapadnom Balkanu i prepreka energetskoj tranziciji. Ipak, ostaje nevidljiv za postojeće političke intervencije kako u regionu, tako i za EU.
Ona je naglasila da je glavni fokus u ovoj studiji razumevanje specifičnog konteksta koji se uzima u obzir u odgovoru javne politike na energetsko siromaštvo, kako na nacionalnom, tako i na nivou EU. Jang je otkrila tri glavna saznanja ove studije:
- Dostupan je niz javno podržanih šema za poboljšanje energetske efikasnosti stambenih objekata u regionu Zapadnog Balkana. Većina dostupnih javnih subvencija podržava korisnike koji već imaju prihode, pristup bankarskom poslovanju sa stanovništvom i koji se ne smatraju rizičnim klijentima za potrošačke kredite. Istovremeno, oni ne uspevaju da obezbede siromašne u energetici u zemljama Zapadnog Balkana koji obično nemaju pristup komercijalnom novcu. Postojeće šeme diskriminišu siromašne i sprečavaju ih da učestvuju i da ostvare koristi od javnih subvencija jer potrebni nivoi zajedničkog ulaganja sopstvenih resursa premašuju njihovu kupovnu moć.
- Programski mehanizmi podrške EU predstavljeni u ovoj studiji ne obećavaju pružanje efikasne pomoći energetski siromašnima. Na primer, od sve programske IPA podrške zemljama od 2014. do 2022. godine koja je u ovoj studiji označena kao energetska, skoro 70% je raspodeljeno na samo tri teme, dve na Kosovu* i jedna u Srbiji. Sva tri navedena primera energetske infrastrukture je na fosilna goriva, što proširuje zadržavanje ugljenika i čak povećavaj emisiju CO2 u slučaju elektrane Kosovo B. Drugi primer: od svih grantova zapadnobalkanskih projekata u energetskom sektoru u istom periodu, 37% je dodeljeno Regionalnom programu energetske efikasnosti koji izostavlja energetski siromašne, dok je 28% dodeljeno projektima komercijalne proizvodnje električne energije.
- Još jedna istaknuta privremena nedoslednost odnosi se na poređenje IPA programa energetske podrške za 2014-2022 sa tekućim energetskim paketom za neposrednu podršku. Iznos koji je dodeljen za neodređenu neposrednu direktnu budžetsku podršku zemljama Zapadnog Balkana je skoro duplo veći u poređenju sa IPA programskom energetskom podrškom za 2014-2022.
Young je takođe govorila o preporukama za povećanje koristi od energetske podrške EU energetski siromašnima na Zapadnom Balkanu:
- Inicirati i sprovesti promenu u EU i nacionalnim programskim procedurama za zemlje Zapadnog Balkana, omogućavajući time veću transparentnost, prošireno učešće i proširen izbor predlagača projekata za stvaranje jedinstvenog projekta.
- Odvojiti poseban budžet za iskorenjivanje energetskog siromaštva u okviru IPA podrške za više zemalja koji trenutno ne uspeva da iskoreni energetsko siromaštvo.
- Podrška uspostavljanju posebnog namenskog instrumenta zasnovanog na projektima za iskorenjivanje energetskog siromaštva u regionu Zapadnog Balkana.
- Podržati regionalna partnerstva sa nacionalnim i lokalnim vlastima, organizacijama civilnog društva i sistemom UN-a koji bi mogli biti dobar spoj za značajan doprinos iskorenjivanju energetskog siromaštva u regionu Zapadnog Balkana.
- Najzad, od ključne je važnosti da se na kraju istakne da je neophodno bolje pratiti i uslovljavati instrument direktne budžetske podrške.
Energetsko siromaštvo, zajednički izazov u regionu Zapadnog Balkana, marginalizovano je od strane donosilaca odluka iako njegovo iskorenjivanje ima potencijal da donese ekonomske, socijalne, zdravstvene, ekološke i tehnološke koristi za građane regiona. U međuvremenu, cena peleta i ogrevnog drveta za grejanje domaćinstava porasla je širom EU i Zapadnog Balkana.
Studija ukazuje na hitnost osmišljavanja i sprovođenja efikasnih mera politike za rešavanje energetskog siromaštva na Zapadnom Balkanu i naglašava postojeće pogrešne predstave o upravljanju i finansijama, kao i propuste koji postoje kada je reč o razvoju i podršci energetskog sektora u regionu Zapadnog Balkana. Pored toga, studija nudi fokusiraniji pogled na mogućnosti povećanja koristi od podrške EU energetskom sektoru u regionu koncentrišući se na najhitnija pitanja ugljenika i energetskog intenziteta, energetske bezbednosti, energetskog siromaštva i zagađenja koje iz svega proizilazi.
Da bi se stvorile koristi za energetski siromašne, ključno je da EU redizajnira postojeći okvir upravljanja. EU bi mogla uspostaviti i finansirati poseban regionalni program i mehanizam implementacije za podršku energetski siromašnima u okviru finansijske pomoći za više zemalja, kako niko ne bi bio izostavljen. Ciljevi intervencije treba da budu zasnovani na principima izloženim u Preporukama o energetskom siromaštvu Evropske komisije sa fokusom na intervencije u vezi sa energetskom efikasnošću u domaćinstvima.
Pročitajte studiju na engleskom jeziku: Suočavanje sa neposrednim izazovima energetskog siromaštva na Zapadnom Balkanu: Moguća uloga Evropske unije