Izvor: Beogradska bezbednosna konferencija
Panelisti su se složili da jugoistočna Evropa mora da unapredi svoju energetsku infrastrukturu i da dalje diversifikuje svoje izvore energije. Ovo dolazi kao racionalan sledeći korak za poboljšanje političke situacije u regionu kroz ublažavanje energetske ranjivosti.
Aleksandar Macura, suosnivač i programski direktor RES fondacije, istakao je da jugoistočna Evropa ima jedan od najvećih energetskih intenziteta ugljenika u svetu. Srbija 50% električne energije dobija iz uglja. Prirodni gas čini samo 10% snabdevanja Srbije energijom. Slična situacija je i u drugim zemljama regiona, osim u Albaniji.
Panelisti su predložili nekoliko opcija za ublažavanje trenutne i buduće energetske krize. Prva opcija koja se pominje je diversifikacija snabdevanja energijom jugoistočne Evrope. Vuk Vuksanović, viši naučni saradnik Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, napomenuo je da Srbija ima optimalan geografski položaj za dalju diversifikaciju snabdevanja energijom.
Pored toga, Sergiu Mitrescu, istraživač Centra za novu strategiju, primetio je da su Rumunija i Turska nedavno otkrile nalazišta prirodnog gasa u Crnom moru. Mitrescu je takođe napomenuo da će Turska koristiti svoj prirodni gas za domaće potrebe, a ne za izvoz. Druga alternativa koja bi eventualno mogla da ublaži trenutnu energetsku krizu je ulaganje u obnovljive izvore energije. Jugoistočna Evropa ima ogroman potencijal za proizvodnju energije iz biomase: „To je pravi potencijal koji propuštamo“, rekao je Aleksandar Macura. Na kraju, treća strategija za ublažavanje energetske krize je ulaganje u zastarelu energetsku infrastrukturu, što bi poboljšalo efikasnost regionalnog energetskog sistema i katalizovalo regionalnu saradnju u jugoistočnoj Evropi.
Panelisti su se osvrnuli i na uticaj energetske krize na geopolitičku situaciju. Vuk Vuksanović je naveo da Rusija dominira u energetskom sektoru Srbije. „Ovo je normalan ishod, s obzirom na podršku Rusije Srbiji u UN oko Kosova“, rekao je Vuksanović.
Moderator ovog panela Jasminka Young, suosnivačica i programska direktorka RES fondacije, zaključila je da bi trebalo sprovesti dalju analizu u vezi sa ukupnim uticajem energetske krize na druge javne politike.