Mi u RES Fondaciji analiziramo i distribuiramo znanje za kreiranje politike zasnovane na dokazima u oblasti energetike i klimatskih promena. Fokusiramo se na milione domaćinstava koja se suočavaju sa posledicama energetskog siromaštva i načine na koje (ako uopšte) javne politike mobilišu javni novac da podrže njihovo blagostanje na održiv način.

Već deceniju radimo sa vladama. Proteklih godina sarađivali smo i sa institucijama Evropske unije. Naš cilj je da podelimo naše stavove o tome kako se različiti mehanizmi korišćenja novca poreskih obveznika EU mogu bolje iskoristiti za podršku ugroženim ljudima Zapadnog Balkana. Uprkos IPA-i, WBIF-u, paketu energetske podrške, planu rasta, milioni energetski siromašnih domaćinstava na Zapadnom Balkanu ostaju nevidljivi, dok novac poreskih obveznika EU stiže do onih koji stoje bolje.

Da bismo to promenili, prvo moramo priznati gorepomenuti neuspeh, a zatim artikulisati želju za promenom.

Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu predstavlja još jednu propuštenu priliku da se pokrene komunikacija zasnovana na činjenicama o efektima podrške poreskih obveznika EU ljudima pogođenim energetskim siromaštvom. Činjenice u ovom izveštaju i drugim nedavnim komunikacionim materijalima su pogrešne. Moguće je upotrebiti staru izreku i reći „utoliko gore za činjenice“. Ali onda je mnogo gore i za ugrožene grupe. I sve ostale, pošto je javni interes koji prevazilazi humanost da te grupe podrže.

Poznavanje potreba, pronalaženje sredstava, navigacija putevima, crtanje naših mapa, praćenje naših ruta. Vreme, trud, marljivost, upornost. Svi su neophodni da niko ne bude izostavljen.

Evo poruke svakom od nas koji učestvujemo u kreiranju podrške EU Srbiji, ali prvenstveno onima koji su odgovorni poreskim obveznicima EU: „Molim vas da budete bolji u tome kako podržavate energetski siromašne na Zapadnom Balkanu“. Važno je.