Fotografije: UNDP Srbija

Uz podršku Vlade Japana, i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Ministarstvom rudarstva i energetike, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) organizovao je 26. marta sedmi u nizu dijaloga o tome kako da zelena tranzicija privrede u Srbiji bude sprovedena na strateški i pravedan način, koji uvažava potrebe ljudi u sektorima i regionima koji se oslanjaju na intenzivno korišćenje fosilnih goriva.

Na drugom panelu, „Kako odgovoriti na energetsko siromaštvo?“ učestvovala je programska direktorka RES fondacije, Jasminka Young. Sagovornice ne panelu bile su Senida Tahirbegović iz Ministarstva rudarstva i energetike, Svetlana Drakul iz Odeljenja za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Grada Užica, Tanja Popovicki – ekspertkinja, Platforma za energetsku tranziciju, a panel je moderirala Ivana Maksić, konsultantkinja na projektu UNDP.

Young je govorila o tome da li se postojeći nacionalni i EU mehanizmi podrške mogu koristiti nepromenjeni za efikasno prepoznavanje onih koji su u opasnosti od ozbiljnih i negativnih posledica energetskog siromaštva i zaključila da mora doći do promene pristupa i načina targetiranja kako bi se ovaj problem rešio. Osnovna poruka je da je potrebno da se osmisle šeme podrške “po meri“. Osvrnula se na potrebu da se identifikuje najugroženija lokalna populacija u saradnji s Centrima za socijalni rad i da im se pruži potpuna podrška za promenu načina grejanja i izolaciju objekata u kojima žive. Ova domaćinstva nemaju mogućnost da sama sufinansiraju i/ili da pristupe komercijalnom novcu. Konačno, potrebno je fokusirati se i na dosledno sprovođenje Uredbe donesene u decembru 2024. koja konačno uvodi eko-dizajn standarde EU za šporete, kao i Programa za zaštitu kvaliteta vazduha.

Na događaju su predstavljene i inovacije za pravednu zelenu tranziciju, koje su kompanije iz privatnog i javnog sektora sprovele širom Srbije uz finansijsku podršku Vlade Japana. Zahvaljujući ovim inovativnim rešenjima, otvorena su 83 zelena radna mesta, a emisije CO2 biće smanjene za 28.200 tona godišnje.

U dijalogu su učestvovali predstavnici i predstavnice ministarstava nadležnih za energetiku, zaštitu životne sredine, kao i predstavnici/ce poslodavaca, reprezentativnih sindikata radnika/ca, civilnog društva i međunarodnih organizacija.