U kontekstu tekućeg analitičkog rada za projekat OECD-a Pravedna tranzicija na Zapadnom Balkanu kroz podršku koordinisanoj reformi energetskog sektora, fiskalne i socijalne zaštite, a nakon misije početne faze projekta u Beogradu početkom 2023. godine, tim OECD-a boravio je u Srbiji. između 3-5 aprila 2024.

Ovom prilikom, cilj je bio da se razgovara o njihovom radu i prikupe stavovi organizacija civilnog društva o pitanjima vezanim za energetske reforme u Srbiji. Ovo je bila prilika da se podeli nacrt inventara energetskih subvencija i mera podrške za Srbiju, ključnog stuba projekta, i da se prikupe povratne informacije o početnim rezultatima. Takođe je ponuđena prilika da se razgovara o mogućim scenarijima za reformu koji će se zatim istražiti kroz alate za modeliranje koje projekat razvija i na mikro i na makro nivou.

Aleksandar Macura je razgovarao o rodnoj komponenti koja nastoji da proceni potencijalne uticaje reformi energetskog sektora na žene, muškarce, devojčice i dečake. Cilj sastanka bio je da se stekne dublje razumevanje rodne ranjivosti u vezi sa potencijalnim energetskim reformama koje bi povećale cene energenata u Srbiji.

Događaj je okupio stručnjake iz civilnog društva, akademske zajednice i privatnog sektora u otvorenoj diskusiji o rodno specifičnim aspektima energetskog siromaštva u Srbiji.

Uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju, Razvojni centar OECD-a podržava Srbiju i privrede Zapadnog Balkana kroz projekat pravedne tranzicije od početka 2023. godine. Projekat je izradio inventar energetskih subvencija i mera podrške u Srbiji i regionu. i trenutno preduzima simulacije da bi razumeo potencijalni uticaj energetskih subvencija i mera podrške na cene energije, kućne budžete, radna mesta i fiskalni prostor.