Evropski zeleni dogovor (EGD) postavlja cilj da postane klimatski neutralan 2050. godine na način koji doprinosi evropskoj ekonomiji, rastu i zapošljavanju. Ovaj cilj zahteva smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte od 55% do 2030. godine, što je potvrdio Evropski savet u decembru 2020. To zauzvrat zahteva znatno veći udeo obnovljivih izvora energije u integrisanom energetskom sistemu.
U julu 2021. Evropska komisija je usvojila paket „Fit for 55“, prilagođavajući postojeće klimatsko i energetsko zakonodavstvo kako bi se ispunio novi cilj EU o smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG) za najmanje 55% do 2030. godine.
Jedan element paketa bila je revizija Direktive o obnovljivoj energiji (RED II) kako bi se pomoglo EU da postigne novi cilj od 55% GHG. Prema RED II koji je bio na snazi od 2018. godine, EU je bila u obavezi da obezbedi da najmanje 32% svoje potrošnje energije dolazi iz obnovljivih izvora energije do 2030. godine.
Revidirani RED III uključuje dalje ciljano jačanje kriterijuma održivosti biomase i uzima u obzir preporuke izveštaja „Korišćenje drvne biomase za proizvodnju energije u EU“ Zajedničkog istraživačkog centra Komisije. Revidirana Direktiva uključuje proširenje zabranjenih područja za šumsku biomasu radi zaštite posebno primarnih i starih šuma, kao i močvarnih i tresetnih područja. Takođe zahteva izbegavanje upotrebe korenja i panjeva i minimizovanje velikih čistih seča. Predložena pravila uvode obavezu zemljama EU da dizajniraju svoje nacionalne šeme podrške u skladu sa kaskadnim principima biomase pri čemu se drvna biomasa koristi u skladu sa svojom najvišom ekonomskom i ekološkom dodatnom vrednošću.
Legislativa ‘Sposobni za 55’, koja je sada u potpunosti usvojena, postavlja EU na put da postigne svoje klimatske ciljeve do 2030. Ukupni paket uključuje ciljeve smanjenja emisija u širokom spektru sektora, cilj za povećanje prirodnih ponora ugljenika i ažuriran sistem trgovanja emisijama kako bi se ograničile emisije, stavila cena na zagađenje i stvorila ulaganja u zelenu tranziciju, kao i socijalna podrška građanima i malim preduzećima.
Pročitajte ceo prikaz javne politike u nastavku:
Upotreba biomase u energetici u EU (engleski)