U petak, 8. decembra, mlada delegatkinja RES fondacije učestvovala na 5 dogadjaja. Taj datum se obeležava kao dan mladih (Youth, Children, Education and Skills Day). Prvi je bio panel Unicefa pod naslovom „Climate survival kit for children“ sa mladim aktivistima iz Australije i Indonezije, održan u australijskom paviljonu. Nakon toga je prisustvovala panelu u paviljonu Maroka gde je nekoliko mladih govorilo o svom radu i aktivizmu. Jedan od citata značajnih citata bio je: „The climate crisis is a story we failed to tell“. Nakon toga je prisustvovala radionici „Seventh Generation Wisdoming Café“ koju je vodio profesor Dr. Charles Savage gde se u grupama diskutovalo o ideji da je klimatska kriza zapravo „kriza svesti“, i ako jeste, na koji način je moguće promeniti svoj unutrašnji život kako bi se ostvarili ciljevi održivog razvoja. Nakon toga Božović je prisustvovala high-level panelu WFP-a o školskim obrocima (Reimagining School Meals for Planetary and Child Health). Na kraju je prisustvovala panelu Carbon Literacy: The Most Scalable and Impactful Climate Solution. Uglavnom se diskutovalo o odgovornosti pojedinaca i o tome kako mogu da smanje svoj lični ugljenični otisak npr. izbegavanjem mesa u ishrani ili vrste kafe koju piju tj. činjenici da je skoro sve danas o čemu se ni ne razmišlja u svakodnevnom životu merljivo količinom emisija CO2, a da toga nismo ni svesni.

Tema u subotu, 9 decembra, bila je Priroda, korišćenje zemljišta i okeani. Prvo je prisustvovala panelu „A Breakthrough Moment for Mangroves: Delivering Global Action on Mangrove Restoration and Protection.“ H.E. Razan Khalifa Al Mubarak, UN Climate Change High-Level Champion for COP28 i trenutna predsednica IUCN-a je govorila o ključnoj ulozi očuvanja prirode u kontekstu ciljeva postavljenih Pariskim sporazumom. Nakon toga Božović je prisustvovala događaju „Strategic Pathways For Land Restoration and Conservation: Multi-stakeholder Deliverables and Actions Towards 2030 Breakthroughs“. Tu joj je pažnju privukla prezentacija Thomasa Crowthera, profesora sa ETH-a koji je osnovao Restor, aplikaciju koja mapira podatke o biodiverzitetu u celom svetu „Ako očuvamo ekosisteme koje još imamo, postoji potencijal za 61% potencijala povlačenja ugljenika jednostavno očuvanjem ekosistema koje još imamo. … Ali ostatak se može postići pravičnim razvojem, osnaživanjem lokalnih zajednica … oko osnaživanja društveno i ekološki odgovorne revolucije za reviziju i revitalizaciju degradiranih ekosistema koje imamo u zdrave. Sada se to ne može postići kroz ove masovne monokulture jer je moć prirode koju svi u ovoj prostoriji znaju je u njenoj složenosti. … To znači da bismo, ako bismo te ekosisteme zamenili monokulturama, izgubili oko 50 do 70 odsto tog potencijala za skladištenje ugljenika. … Ovo se ne može postići ako ne smanjimo i naše emisije.“ Link ka projektu:  Restor | Global hub for nature restoration and conservation

Za kraj je prisustvovala događaju u paviljonu Azerbejdžana pod naslovom „Scientific Network and Climate Adaptation in the Caspian Sea Region“. Zaključci su bili sledeći:

  • Nivo Kaspijskog mora opada alarmantnom brzinom. Postoji potreba za boljim razumevanjem ovog fenomena koji je takođe izazvan klimatskim promenama u regionu Kaspijskog mora.
  • Potrebna je poboljšana platforma za naučnu politiku koja omogućava mere prilagođavanja klimi. Teheranska konvencija i CASPCOM su dva postojeća mehanizma koji omogućavaju najsavremenija istraživanja koja podržavaju naučno zasnovano donošenje odluka o klimatskim promenama.
  • Kaspijske zemlje zajedno sa međunarodnom zajednicom treba da ojačaju svoju saradnju za akciju protiv klimatskih promena.

Na događaju je bio i ministar životne sredine Azerbejdžana koji je tom prilikom i zvanično potvrdio da će COP29 biti u Bakuu i Azerbejdžanu. Takoreći smo se našli baš na pravom mestu u pravo vreme pošto je istog tog trenutka vest bila u medijima.